0

Mozart Kameralnie │ Divertimenta i Serenada na kwintet smyczkowy

17 czerwca 2018 15:00 (niedziela)

Koncert  |  Teatr Scena, ul. Krakowskie Przedmieście 87/89 (Dom Literatury)

Soliści Zespołu Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej
MUSICAE ANTIQUAE COLLEGIUM VARSOVIENSE:

Grzegorz Lalek skrzypce
Radosław Kamieniarz
skrzypce
Marcin Stefaniuk altówka
Jakub Kościukiewicz
wiolonczela
Grzegorz Zimak
kontrabas

 

W programie:

Divertimento D-dur KV 136/125a
Divertimento B-dur KV 137/125b
Divertimento F-dur KV 138/125c
Serenada G-dur Eine kleine Nachtmusik KV 525

 

Mozartowskie Divertimenta są jak wino – z upływem czasu zyskują na uznaniu, a kolejne znakomite interpretacje czynią je nie tylko ozdobą koncertów, ale wpisują te dzieła do muzycznego kanonu, utrwalając ich renomę.

Zawieszone gdzieś między suitami a symfoniami, początkowo wyłącznie traktowane jako lekkie formy muzyczne komponowane bardziej ku radości niż na boską chwałę sztuki, dzisiaj docenione przez melomanów, krytyków i wirtuozów trafiają na koncertowe afisze i do repertuaru orkiestr świata.

Muzyka od wieków egzystuje równolegle w dwu podstawowych obszarach ludzkiego życia: sacrum i profanum. Szukając rozrywki, człowiek odnajdywał ją również w muzyce, ta zaś, poszukując ludycznych inspiracji, najczęściej odwoływała się wprost do modnych tańców. Stąd mozartowska literatura pełna jest fraz kroczących tanecznym tempem, urzekających pogodnym nastrojem oraz zachwycających błyskotliwą wirtuozerią. Na taki właśnie koncert Państwa zapraszamy, życząc, by ulegli Państwo nieokiełznanej radości tej muzyki!

  • Udostępnij
Font Resize
Contrast