0

“Matka” Stanisław Ignacy Witkiewicz

23 października 2020 19:00 (piątek)

Performance  |  Basen Artystyczny WOK przy ul. Marii Konopnickiej 6

„Matka” Stanisława Ignacego Witkiewicza, inscenizowane czytanie utworu

Reżyseria i adaptacja – Jakub Przebindowski

 

Janina Węgorzewska – Alicja Węgorzewska

Leon Węgorzewski – Rafał Zawierucha

Zofia Plejtus – Natalia Sikora

Apolinary Plejtus – Bogdan Kalus

Dorota – Krystyna Tkacz

Lucyna Beer – Martyna Kliszewska

Joachim Cielęciewicz – Marek Siudym

Hrabia I – Rafał Maserak

Hrabia II – Jakub Przebindowski

Józefina von Obrock – gościnnie – Kayah

 

Scenografia – Witold Stefaniak

Kostiumy – Justyna Petelicka

Multimedia – Hektor Werios

To będzie wyjątkowa realizacja „Matki” Stanisława Ignacego Witkiewicza – otwarte czytanie sztuki w adaptacji i inscenizacji Jakuba Przebindowskiego z udziałem gwiazd: Alicji Węgorzewskiej, Krystyny Tkacz, Natalii Sikory, Rafała Zawieruchy, Marka Siudyma.

Janinę Węgorzewską grały dotąd największe aktorki – Ewa Lassek w spektaklu Jerzego Jarockiego, czy Halina Mikołajska w przedstawieniu Erwina Axera. Teraz dołącza do nich Alicja Węgorzewska, wybitna śpiewaczka operowa z wielkim talentem dramatycznym. Po niemal stu latach od powstania sztuki – od 1924 roku – Węgorzewską zagra Węgorzewska. Realizacja Jakuba Przebindowskiego pokaże bohaterkę dramatu w nowym wymiarze, świeżej, a jednocześnie dojrzałej interpretacji.

Syna Janiny Węgorzewskiej, Leona, gra w tej realizacji Rafał Zawierucha, rozchwytywany aktor filmowy, zauważony na świecie dzięki roli Romana Polańskiego w oscarowym „Pewnego razu w Hollywood” Quentina Tarantino.

Gościnnie pojawi się też Kayah – jako Józefina baronówna Obrock. Weźmie udział w wieczorze dzięki projekcji wideo i będzie to jej teatralny debiut.

Ta niezwykła obsada – bo na scenie pojawią się też Natalia Sikora, Martyna Kliszewska, Bogdan Kalus, Rafał Maserak – jest jednym z wyjątkowych elementów wydarzenia, które odbędzie się w 135 rocznicę urodzin Witkacego.

Autorem scenografii jest Witold Stefaniak, absolwent École Nationale Supérieure d’Art we Francji. A projekcje wideo, nawiązujące do słynnych zdjęć, obrazów, portretów Witkacego, zrealizował Hektor Werios.

 

  • Udostępnij
Font Resize
Contrast