0

LE NOZZE DI FIGARO / WESELE FIGARA

28 czerwca 2018 19:00 (czwartek)

Opera  |  Teatr Warszawskiej Opery Kameralnej, Al. Solidarności 76b

Inscenizacja i reżyseria Ryszard Peryt
Dyrygent José Maria Florêncio
Scenografia Andrzej Sadowski
Opieka reżyserska Grzegorz Boniecki

 

Conte d’Almaviva Stanisław Kuflyuk
Contessa d’Almaviva Magdalena Molendowska
Susanna Ingrida Gápová
Figaro Dariusz Machej / Grzegorz Żołyniak
Cherubino Elżbieta Wróblewska
Marcellina Marzanna Rudnicka
Basilio / Don Curzio Aleksander Kunach
Bartolo Dariusz Górski
Antonio Zbigniew Dębko
Barbarina Małgorzata Gałuszka-Armata

 

Violetta Łabanow fortepiano

 

Zespół Wokalny Warszawskiej Opery Kameralnej
Krzysztof Kusiel-Moroz przygotowanie Zespołu Wokalnego

 

Zespół Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej „Musicae Antiquae Collegium Varsoviense”
José Maria Florêncio dyrygent

 

Wesele Figara ujmujące piękno opery

Każdy teatr ma swój koronny repertuar. „Wesele Figara” to bezapelacyjnie wizytówka Warszawskiej Opery Kameralnej. Spektakl ten można nazwać, z perspektywy ponad pięciu dekad istnienia Warszawskiej Opery Kameralnej, brylantem w koronie jej repertuaru. Trudno zliczyć wszystkie wystawienia tego arcydzieła na naszej scenie, podobnie jak te, które nasz zespół przedstawił w Europie i Azji (np. w Japonii, począwszy od 1999 roku dzieło to prezentował nasz teatr blisko 100 razy, m.in. w tokijskiej Orchard Hall / Bunkamura, w Festival Hall w Osace czy w Tokyo Bunka Kaikan).

Patrząc z perspektywy dekad mariażu tego dzieła z naszym zespołem, można prześledzić piękne zjawisko nieprzemijającej sztafety pokoleń śpiewaków, którzy kreowali w nim główne partie. Zmieniają się artyści, czas płynie, lecz ujmujące piękno „Wesela Figara” trwa! Obecnie prezentujemy je z towarzyszeniem Zespołu Instrumentów Dawnych – Musicae Antiquae Collegium Varsoviense, co sprawia, że możemy tej muzyki posłuchać w sposób możliwie najbliższy brzmieniowo temu, jak słuchano jej w czasach Salzburskiego Mistrza.

Dzieło, oparte na libretcie Lorenza Da Ponte odwołującym się do komedii Pierre’a Beaumarchais’ego, jest komedią intrygi, w której główną rolę odgrywa tytułowy bohater – przebiegły i dowcipny sługa hrabiego Almavivy. Wartkiej, pełnej niespodziewanych zwrotów akcji scenicznej towarzyszy nadzwyczaj lekka, nasycona humorem i świetnie obrazująca uczucia muzyka. Serdecznie zapraszamy!

  • Udostępnij
Font Resize
Contrast