0

Koncerty kameralne w Wilanowie: “Doktor Haydn i Mister Salomon, czyli pewnego razu w Londynie”

20 września 2020 17:00 (niedziela)

Cykl: Koncerty kameralne w Wilanowie

KONCERT  |  Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Warszawska Opera Kameralna rozpoczyna cykl koncertów w przepięknych wnętrzach Oranżerii Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Każda część będzie dedykowana innemu cenionemu kompozytorowi.

Zapraszamy w każdą niedzielę września o godz. 17.00.

 

 

20 września czeka na Państwa spotkanie z twórczością dwóch wielkich kompozytorów: Josepha Haydna i Wolfganga Amadeusza Mozarta w czasie którego usłyszymy m.in. Kwartet Fletowy C- dur KV 285 b oraz Kwartet Fletowy D- d

ur KV 285 W. A. Mozarta oraz Symfonię D – dur “Londyńską” J. Haydna w opracowaniu J. P. Salomona.

Podczas koncertu wystąpią muzycy MACV w składzie: Grzegorz Lalek (I skrzypce), Ewa Chmielewska (II skrzypce), Magdalena Kuźmińska (altówka), Anna Cierpisz (wiolonczela), Paweł Książkiewicz (flet).

Koncerty kameralne w wykonaniu muzyków MACV to możliwość poznania bardzo szerokiego spektrum repertuarowego, od renesansowej polifonii zaczynając a na muzyce dojrzałego romantyzmu, kończąc. Jest to też niepowtarzalna okazja, aby lepiej poznać indywidualne umiejętności poszczególnych muzyków grających na co dzień w jednej z wiodących polskich orkiestr instrumentów historycznych: Musicae Antiquae Collegium Varsoviense.

Samo pojęcie muzyka kameralna jest niezwykle szerokie. Nazwa pochodzi z włoskiego: da camera czyli „do komnaty, pokoju” i początkowo określano nią muzykę wykonywaną w pomieszczeniach prywatnych. Ze względu na swój intymny charakter muzykę kameralną określa się mianem „muzyki przyjaciół”. Przez ponad 100 lat kameralistyka była grana głównie przez muzyków amatorów w ich domach, a nawet dziś, gdy kameralistyka przeniosła się z domu do sali koncertowej, wielu muzyków, amatorów i profesjonalistów, nadal uprawia kameralistykę dla przyjemności. Granie muzyki kameralnej wymaga specjalnych umiejętności, zarówno muzycznych, jak i towarzyskich, różniących się od umiejętności niezbędnych do gry solowej czy symfonicznej.

W cyklu Koncerty Kameralne w Wilanowie usłyszymy między innymi mistrzów renesansowej polifonii, sonaty barokowe, klasyczne tria i kwartety, zarówno smyczkowe, jak i przeznaczone na instrumenty dęte oraz  divertimenta i koncerty komponowane dla bardziej rozbudowanych zespołów. Podczas wybranych koncertów usłyszymy dzieła wokalno-instrumentalne mistrzów XVIII-wieku.

  • Udostępnij
Font Resize
Contrast