0

Koncerty kameralne w Wilanowie: “Mozart na smyczki i organy”

08 listopada 2020 17:00 (niedziela)

Cykl: Koncerty kameralne w Wilanowie

KONCERT  |  Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Warszawska Opera Kameralna rozpoczyna cykl koncertów w przepięknych wnętrzach Oranżerii Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Każda część będzie dedykowana innemu cenionemu kompozytorowi.

Zapraszamy w wybrane niedziele o godz. 17.00.

W programie:

WOLFGANG AMADEUS MOZART
Sonaty kościelne na dwoje skrzypiec, organy i wiolonczelę:
Sonata F-dur KV 224
Sonata Es-dur KV 67

Adagio i fuga Es-dur KV 405 na kwartet smyczkowy

Sonaty kościelne na dwoje skrzypiec, organy i wiolonczelę:
Sonata F-dur KV 244
Sonata D-dur KV 245

Adagio i fuga c-moll KV 405 na kwartet smyczkowy

Andante F-dur KV 616 na organy

Adagio i fuga c-moll KV 546 na kwartet smyczkowy

Sonaty kościelne na dwoje skrzypiec, organy i wiolonczelę:
Sonata G-dur KV 274
Sonata C-dur KV 328
Sonata C-dur KV 336

w wykonaniu muzyków orkiestry Musicae Antiquae Collegium Varsoviense:
Radosław Kamieniarz – I skrzypce
Natalia Moszumańska – II skrzypce
Marcin Stefaniuk – altówka
Jakub Kościukiewicz – wiolonczela
Krzysztof Marosek – pozytyw

Koncerty kameralne w wykonaniu muzyków MACV to możliwość poznania bardzo szerokiego spektrum repertuarowego, od renesansowej polifonii zaczynając a na muzyce dojrzałego romantyzmu, kończąc. Jest to też niepowtarzalna okazja, aby lepiej poznać indywidualne umiejętności poszczególnych muzyków grających na co dzień w jednej z wiodących polskich orkiestr instrumentów historycznych: Musicae Antiquae Collegium Varsoviense.

Samo pojęcie muzyka kameralna jest niezwykle szerokie. Nazwa pochodzi z włoskiego: da camera czyli „do komnaty, pokoju” i początkowo określano nią muzykę wykonywaną w pomieszczeniach prywatnych. Ze względu na swój intymny charakter muzykę kameralną określa się mianem „muzyki przyjaciół”. Przez ponad 100 lat kameralistyka była grana głównie przez muzyków amatorów w ich domach, a nawet dziś, gdy kameralistyka przeniosła się z domu do sali koncertowej, wielu muzyków, amatorów i profesjonalistów, nadal uprawia kameralistykę dla przyjemności. Granie muzyki kameralnej wymaga specjalnych umiejętności, zarówno muzycznych, jak i towarzyskich, różniących się od umiejętności niezbędnych do gry solowej czy symfonicznej.

W cyklu Koncerty Kameralne w Wilanowie usłyszymy między innymi mistrzów renesansowej polifonii, sonaty barokowe, klasyczne tria i kwartety, zarówno smyczkowe, jak i przeznaczone na instrumenty dęte oraz  divertimenta i koncerty komponowane dla bardziej rozbudowanych zespołów. Podczas wybranych koncertów usłyszymy dzieła wokalno-instrumentalne mistrzów XVII i XVIII-wieku.

  • Udostępnij
Font Resize
Contrast