0

Koncerty kameralne w Wilanowie

22 listopada 2020 17:00 (niedziela)

KONCERT  |  Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Warszawska Opera Kameralna rozpoczyna cykl koncertów w przepięknych wnętrzach Oranżerii Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Każda część będzie dedykowana innemu cenionemu kompozytorowi.

Zapraszamy w wybrane niedziele o godz. 17.00.

W programie:

Ludwig van Beethoven:

Oktet dęty Es-dur op. 103
I Allegro
II Andante
III Menuetto
IV Prest

Bundeslied op. 122, tekst: Johann Wolfgang Goethe
Es lebe unser teuer Fürst WoO 106, tekst: Ludwig van Beethoven
Auf Freude WoO 105, tekst: Anton Joseph Stein
Opferlied op. 121b, tekst: Fiedrich von Matthisson
Cantata Campestre WoO 103, tekst: Clemente Bondi

w wykonaniu muzyków orkiestry Musicae Antiquae Collegium Varsoviense:
Marek Niewiedział, Patrycja Leśnik – obój
Jakub Drygas, Robert Michalski – klarnet
Szymon Józefowski, Leszek Wachnik – fagot
Dominika Stencel, Mateusz Cendlak – róg

oraz solistów:
Sylwia Stępień – sopran
Ewa Puchalska – mezzosopran
Ramiro Sanjines- fortepian

Koncerty kameralne w wykonaniu muzyków MACV to możliwość poznania bardzo szerokiego spektrum repertuarowego, od renesansowej polifonii zaczynając a na muzyce dojrzałego romantyzmu, kończąc. Jest to też niepowtarzalna okazja, aby lepiej poznać indywidualne umiejętności poszczególnych muzyków grających na co dzień w jednej z wiodących polskich orkiestr instrumentów historycznych: Musicae Antiquae Collegium Varsoviense.

Samo pojęcie muzyka kameralna jest niezwykle szerokie. Nazwa pochodzi z włoskiego: da camera czyli „do komnaty, pokoju” i początkowo określano nią muzykę wykonywaną w pomieszczeniach prywatnych. Ze względu na swój intymny charakter muzykę kameralną określa się mianem „muzyki przyjaciół”. Przez ponad 100 lat kameralistyka była grana głównie przez muzyków amatorów w ich domach, a nawet dziś, gdy kameralistyka przeniosła się z domu do sali koncertowej, wielu muzyków, amatorów i profesjonalistów, nadal uprawia kameralistykę dla przyjemności. Granie muzyki kameralnej wymaga specjalnych umiejętności, zarówno muzycznych, jak i towarzyskich, różniących się od umiejętności niezbędnych do gry solowej czy symfonicznej.

W cyklu Koncerty Kameralne w Wilanowie usłyszymy między innymi mistrzów renesansowej polifonii, sonaty barokowe, klasyczne tria i kwartety, zarówno smyczkowe, jak i przeznaczone na instrumenty dęte oraz  divertimenta i koncerty komponowane dla bardziej rozbudowanych zespołów. Podczas wybranych koncertów usłyszymy dzieła wokalno-instrumentalne mistrzów XVII i XVIII-wieku.

  • Udostępnij
Font Resize
Contrast