0

Koncerty kameralne w Wilanowie: “Dietrich Buxtehude – Muzyka na Adwent”

29 listopada 2020 17:00 (niedziela)

KONCERT  |  Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Warszawska Opera Kameralna rozpoczyna cykl koncertów w przepięknych wnętrzach Oranżerii Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Każda część będzie dedykowana innemu cenionemu kompozytorowi.

Zapraszamy w wybrane niedziele o godz. 17.00.

W programie:

Sonata C-dur na 2 skrzypiec, violę da gamba i basso continuo BuxWV 266
Sonata a-moll na skrzypce, violę da gamba i basso continuo BuxWV 272
Kantata „Also hat Gott die Welt geliebt“ na sopran, 2 skrzypiec, violę da gamba i basso continuo BuxWV 5
I Suita C-dur na klawesyn BuxWV 226: Allemande, Courante, Sarabande I, Sarabande II, Gigue
Sonata G-dur na 2 skrzypiec, violę da gamba i basso continuo BuxWV 271
Kantata „Singet dem Herrn“ na sopran, skrzypce, violę da gamba i basso continuo BuxWV 98

Wystąpią:

Sylwia Stępień – sopran
Grzegorz Lalek – skrzypce barokowe
Ewa Chmielewska – skrzypce barokowe
Justyna Rekść-Raubo – viola da gamba
Ewa Mrowca – pozytyw, klawesyn

Koncerty kameralne w wykonaniu muzyków MACV to możliwość poznania bardzo szerokiego spektrum repertuarowego, od renesansowej polifonii zaczynając a na muzyce dojrzałego romantyzmu, kończąc. Jest to też niepowtarzalna okazja, aby lepiej poznać indywidualne umiejętności poszczególnych muzyków grających na co dzień w jednej z wiodących polskich orkiestr instrumentów historycznych: Musicae Antiquae Collegium Varsoviense.

Samo pojęcie muzyka kameralna jest niezwykle szerokie. Nazwa pochodzi z włoskiego: da camera czyli „do komnaty, pokoju” i początkowo określano nią muzykę wykonywaną w pomieszczeniach prywatnych. Ze względu na swój intymny charakter muzykę kameralną określa się mianem „muzyki przyjaciół”. Przez ponad 100 lat kameralistyka była grana głównie przez muzyków amatorów w ich domach, a nawet dziś, gdy kameralistyka przeniosła się z domu do sali koncertowej, wielu muzyków, amatorów i profesjonalistów, nadal uprawia kameralistykę dla przyjemności. Granie muzyki kameralnej wymaga specjalnych umiejętności, zarówno muzycznych, jak i towarzyskich, różniących się od umiejętności niezbędnych do gry solowej czy symfonicznej.

W cyklu Koncerty Kameralne w Wilanowie usłyszymy między innymi mistrzów renesansowej polifonii, sonaty barokowe, klasyczne tria i kwartety, zarówno smyczkowe, jak i przeznaczone na instrumenty dęte oraz  divertimenta i koncerty komponowane dla bardziej rozbudowanych zespołów. Podczas wybranych koncertów usłyszymy dzieła wokalno-instrumentalne mistrzów XVII i XVIII-wieku.

  • Udostępnij
Font Resize
Contrast