0

“Halka Wileńska” Stanisław Moniuszko — ODWOŁANY!!!

10 maja 2020 18:00 (niedziela)

Opera  |  Teatr WOK przy al. Solidarności 76b

Kompozytor: Stanisław Moniuszko

Libretto: Włodzimierz Wolski

Reżyseria: Kazimierz Dejmek

Kierownictwo muzyczne: Marcin Sompoliński

Scenografia: Jan Polewka

Reżyseria wznowienia: Renata Tokarska-Nikodem

Rekonstrukcja i opracowanie partytury: Maciej Prochaska

OBSADA:

Halka: Natalia Rubiś
Jontek: Kamil Zdebel
Janusz: Artur Janda
Cześnik: Jarosław Bręk
Zofia: Anna Wolfinger
Marszałek Dworu: Dariusz Górski
Góral: Robert Mojsa

„Halka” Stanisława Moniuszki jest bez wątpienia najpopularniejszą polską operą. Romantyczna opowieść o nieszczęśliwej miłości, obłędzie i potępieniu, skradła serca melomanów na całym świecie. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że na afiszach scen operowych gości najczęściej wersja „warszawska”, stworzona dekadę po swoim pierwowzorze wystawionym w Wilnie w 1848 roku. Odkrywaną na nowo wersję „wileńską” docenić należy nie tylko jako swoistą ciekawostkę, ale przede wszystkim jako spójne artystycznie dzieło o ponadczasowym wydźwięku społecznym.

„Halka” w wersji wileńskiej powróciła na teatralne afisze w nowym opracowaniu Macieja Prochaski, na zlecenie Warszawskiej Opery Kameralnej. Muzyczna rekonstrukcja na instrumenty historyczne została sporządzona z największym szacunkiem dla stylu kompozytora i zawiera w całości dźwiękową materię pierwowzoru z 1848 roku. Dzieło zabrzmi w wykonaniu znakomitych solistów współpracujących z Warszawską Operą Kameralną oraz z towarzyszeniem orkiestry MACV. Spektakl powrócił do repertuaru Warszawskiej Opery Kameralnej w reżyserii legendarnego Kazimierza Dejmka. Za reżyserię wznowienia odpowiedzialna jest Renata Tokarska-Nikodem.

Zapraszamy Państwa na niezwykły spektakl, który dzięki staraniom znakomitych artystów wraca do pierwowzoru wykonawczego. To niebywałe wydarzenie, które łączy tradycję ze współczesnością, bo przecież opera Moniuszki wciąż wydaje się bardzo aktualna i poza doskonałą warstwą muzyczną, niesie wiele ważnych, ponadczasowych treści.

„Halka” w wykonaniu artystów Warszawskiej Opery Kameralnej została zarejestrowana przez TVP i wyemitowana 25 grudnia przez TVP Kultura w jakości HD.

  • Udostępnij
Font Resize
Contrast