0

Charles Owen | Kwartet Camerata grają Wolfganga Amadeusza Mozarta.

21 czerwca 2018 19:00 (czwartek)

Koncert  |  Zamek Królewski w Warszawie, Plac Zamkowy 4

Charles Owen zaprasza

Charles Owen fortepian

 

Kwartet Camerata:

Włodzimierz Promiński I skrzypce
Andrzej Kordykiewicz II skrzypce
Piotr Reichert altówka
Rafał Kwiatkowski 
wiolonczela

 

Charles Owen

Artysta, który rozkochał w sobie zarówno melomanów jak i krytyków. Czy to w ogóle możliwe? Czytając prasowe anonse, recenzje i rekomendacje koncertów z udziałem Charlesa Owena wszyscy są jednomyślni: to pianista nietuzinkowy. „Delikatna klarowność gry pana Owena przyniosła niekończącą się rozkosz” (The New York Times). „Owen jest inteligentnym i wnikliwym pianistą z techniką pozwalającą mu na prowadzenie muzycznych esejów, nawet w interpretacji najtrudniejszej muzyki, którą przedstawia klarownie i jasno. Nie ma wystarczającej liczby superlatyw, aby go chwalić” (Seen and Heard International). Kiedy „The Times” pisał o nim, że to pianista o potężnym brzmieniu, fenomenalnej technice i nietuzinkowej wnikliwości w kwestiach interpretacyjnych, nie było w tym nawet odrobiny przesady. Tym bardziej, że wpływowy magazyn „Gramophone” również rozpływał się nad wirtuozerią artysty pisząc, iż nie tylko posiada swój styl ale również: „Gra Owena jest cudownie żywa. Dodaj do tego wrażliwość na barwę przy jednoczesnej biegłości palców, dla których nie ma przeszkód, a efektem będzie wielka przyjemność słuchania jego interpretacji”. W podobnym tonie pisał o recitalu Owena „The Spectator”: „Jego dotyk jest niezauważalny a balans tanecznych fragmentów i kontrapunktów wręcz doskonały”.

Charles Owen w swej grze fenomenalnie łączy nietuzinkową wiedzę o muzyce, epoce i kontekście w którym powstawała z nieczęsto spotykanym warsztatem pianistycznym. Kiedy czytamy, że gdy zasiada przy fortepianie, publiczności zapiera dech, to nie ma w tym przesady.

Absolwent Yehudi Menuhin School oraz Royal College of Music (w klasie Iriny Zaritskayi i Imogen Cooper), laureat srebrnego medalu Scottish International Piano Competition (1995) oraz  Parkhouse Award (1997). Regularnie koncertuje w londyńskich salach Barbican, Queen Elizabeth Hall, Wigmore Hall oraz Pałacu Królewskim. Ma na koncie koncerty w Lincoln Center i Carnegie Hall (Nowy Jork) Brahms Saal w Wiedniu oraz tamtejszym Musikverein, Paryżu (Musée d’Orsay) i moskiewskim Konserwatorium.

Owen jest również dyrektorem artystycznym corocznego The London Piano Festival (odbywa się w Pałacu Królewskim).

Dla nas  Charles Owen, artysta przez prestiżowy Gramophone Magazine, okrzyknięty jednym z najwspanialszych wirtuozów swojej generacji wraz z artystami słynnego Kwartetu Camerata, wykona mozartowskie dzieła dedykowane na ten instrumentalny skład.

 

W programie:

I Kwartet fortepianowy g-moll KV 478
II Kwartet fortepianowy Es-dur KV 493
Kwartet smyczkowy d-moll KV 421/417b

Charles Owen ZAPRASZA NA KONCERT

  • Udostępnij
Font Resize
Contrast