0

CAFÉ MOZART │ MOZART W LETNIM NASTROJU – Pieśni i arie

10 lipca 2018 17:30 (wtorek)

CAFÉ MOZART  |  Teatr Warszawskiej Opery Kameralnej (Foyer), al. Solidarności 76b

Anna Mikołajczyk sopran
Dariusz Machej bas
Mirosław Feldgebel fortepian

 

W programie:
pieśni i arie

 

Wejściówki w cenie 10 zł do nabycia w kasie przed koncertem.
Bilet na spektakl w danym dniu upoważnia do zakupu wejściówki w cenie 2 złote.

 

Cafè Mozart

Cykl Cafè Mozart można śmiało nazwać najmłodszym dzieckiem Warszawskiej Opery Kameralnej. Już sama nazwa cyklu zdaje się zdradzać wszystko. To wspaniała okazja, aby posłuchać Mozartowskich arii, duetów i pieśni w atmosferze nieco już zapomnianego kameralnego muzykowania przy akompaniamencie fortepianu. Zgodnie z nazwą, ma to być spotkanie pozbawione ciężaru koncertu czy operowej prezentacji. Dla niektórych będzie to samoistny recital w urokliwej scenerii teatralnego foyer, zaś dla oczekujących na operowy spektakl będzie to chwila na łagodne zaadaptowanie się do Mozartowskiej frazy i spokojne wejście w świat muzyki…

 

Anna Mikołajczyk sopran

Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w klasie prof. Małgorzaty Marczewskiej. Czołowa solistka Warszawskiej opery Kameralnej.

Wykonuje rozległy repertuar – od średniowiecznych pieśni świeckich, poprzez muzykę baroku i późniejszych epok, do współczesności włącznie. Zaśpiewała wiele pierwszoplanowych ról w Operze Bałtyckiej w Gdańsku oraz w Operze Wrocławskiej. Jest solistką Warszawskiej Opery Kameralnej. Ma w repertuarze m.in. partie: Micaeli w Carmen Bizeta, Tatiany w Eugeniuszu Onieginie Czajkowskiego, Eurydyki w Orfeuszu i Eurydyce Ch. W. Glucka, Galatei w operze Haendla Akis i Galatea, Dydony i Belindy w Dydonie i Eneaszu Purcella, Donny Anny w Don Giovannim, Hrabiny w Weselu Figara oraz Paminy w Czarodziejskim flecie Mozarta oraz Desdemony w Otellu Verdiego.

Występowała pod batutą takich dyrygentów, jak: Mirosław Jacek Błaszczyk, Piotr Borkowski, José M. Florêncio, Paul Goodwin, Michał Klauza, Kazimierz Kord, Tadeusz Kozłowski, Jerzy Maksymiuk, Wojciech Michniewski, Zsolt Nagy, Marcin Nałęcz-Niesiołowski, Charles Olivieri-Munroe, Wojciech Rajski, Marcin Sompoliński, Stefan Stuligrosz, Marek Štryncl, Roman Válek, Antoni Wit, Andriy Yurkevych.

Dużo miejsca w swojej działalności koncertowej poświęca muzyce oratoryjno-kantatowej. Współpracuje z przedstawicielami tego nurtu (m.in. Janem Tomaszem Adamusem, Markiem Coudlem, Tadeuszem Czechakiem, Agatą Sapiechą, Markiem Toporowskim, Jackiem Urbaniakiem, Jerzym Żakiem) oraz z zespołami i orkiestrami specjalizującymi się w wykonywaniu tego rodzaju muzyki.

Jej repertuar obejmuje również muzykę późniejszych czasów, ze współczesną włącznie. Sami kompozytorzy, tacy jak Zygmunt Krauze, Paweł Łukaszewski, Stanisław Moryto czy Romuald Twardowski, powierzali artystce wykonania swoich utworów.

W listopadzie 2011 roku w Paryżu odbyła się prapremiera opery Elżbiety Sikory „Madame Curie”, w której Anna Mikołajczyk zaśpiewała partię tytułową. W 2007 roku ukazała się nakładem wydawnictwa DUX solowa płyta, na której śpiewaczka wraz z pianistą Edwardem Wolaninem prezentuje pieśni Karola Szymanowskiego.

 

Dariusz Machej osobiście rekomenduje Festiwal Mozartowski

 

 

 

  • Udostępnij
Font Resize
Contrast