0

LE NOZZE DI FIGARO / WESELE FIGARA

26 czerwca 2018 19:00 ( wtorek )

Opera  |  Teatr Warszawskiej Opery Kameralnej, al. Solidarności 76b

Inscenizacja i reżyseria Ryszard Peryt
Dyrygent José Maria Florêncio
Scenografia Andrzej Sadowski
Opieka reżyserska Grzegorz Boniecki

 

Conte d’Almaviva Stanisław Kuflyuk
Contessa d’Almaviva Magdalena Molendowska
Susanna Ingrida Gápová
Figaro Dariusz Machej
Cherubino Elżbieta Wróblewska
Marcellina Marzanna Rudnicka
Basilio / Don Curzio Aleksander Kunach
Bartolo Dariusz Górski
Antonio Zbigniew Dębko
Barbarina Małgorzata Gałuszka-Armata

 

Violetta Łabanow fortepiano

 

Zespół Wokalny Warszawskiej Opery Kameralnej
Krzysztof Kusiel-Moroz przygotowanie Zespołu Wokalnego

 

Zespół Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej „Musicae Antiquae Collegium Varsoviense”
José Maria Florêncio dyrygent

 

Wesele Figara – ujmujące piękno opery

Każdy teatr ma swój koronny repertuar. „Wesele Figara” to bezapelacyjnie wizytówka Warszawskiej Opery Kameralnej. „Wesele Figara” można nazwać z perspektywy ponad pięciu dekad istnienia Warszawskiej Opery Kameralnej, brylantem w koronie naszego repertuaru. Trudno zliczyć wszystkie wystawienia na naszej scenie, podobnie jak te, które nasz zespół przedstawił w Europie i Azji, prezentując tę uznawaną za jedną z najpopularniejszych oper Wolfganga Amadeusza Mozarta. W Japonii Warszawska Opera Kameralna wystawiła „Wesele Figara” począwszy od 1999 roku, blisko 100 razy w najbardziej prestiżowych salach jak tokijskiej Orchard Hall (Bunkamura), Festival Hall w Osace i Tokyo Bunka Kaikan, teraz prezentujemy ją z towarzyszeniem Zespołu Instrumentów Dawnych – Musicae Antiquae Collegium Varsoviense, co sprawia, że możemy tej muzyki posłuchać w sposób możliwie najbliższy brzmieniowo temu, jak słuchano jej w czasach Salzburskiego Mistrza.

Niebawem miną 232 lata od jej premiery w wiedeńskim Burgtheater. Nieprzemijające piękno tej muzyki cieszy melomanów od 1 maja 1786 roku, kiedy to Wolfgang Amadeusz Mozart dał światu dzieło oparte na libretcie Lorenza da Ponte odwołującym się do komedii Pierre’a Beaumarchais. Patrząc z perspektywy dekad mariażu tego dzieła z naszym zespołem, można prześledzić piękne zjawisko nieprzemijającej sztafety pokoleń śpiewaków, którzy kreowali główne partie. Zmieniają się artyści, czas płynie, a ujmujące piękno „Wesela Figara” trwa.

„Wesele Figara”  jest komedią intrygi, w której główną rolę odgrywa tytułowy bohater – przebiegły i dowcipny sługa hrabiego Almavivy. Wartkiej, pełnej niespodziewanych zwrotów akcji scenicznej towarzyszy nadzwyczaj lekka, nasycona humorem, świetnie obrazująca uczucia muzyka. 

 

 

 

 

  • Udostępnij
Font Resize
Contrast