0

DON GIOVANNI KAMERALNIE. Fragmenty opery w opracowaniu na oktet dęty

01 lipca 2019 19:00 ( poniedziałek )

Cykl: Festiwal Mozartowski

Koncert  |  Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Don Giovanni kameralnie

(fragmenty opery w opracowaniu na oktet dęty przez Josepha Triebensee)

 

Uwertura
Introduzione. Notte e giorno faticar
Ah chi mi dice mai
Madamina, il catalogo è questo
Giovinette che fate all’amore
La ci darem la mano
Non ti fidar, o misera
Dalla sua pace
Fin ch’han dal vino
Batti, batti o bel Masetto
Finale
Eh via buffone
Ah taci, ingiusto core
Deh vieni alle finestra
Meta di voi qua vadano
Vedrai, carino
Per queste tue manine
Mi tradi quell’ alma ingrata
Non mi dir, bell’ idol mio
Finale

czas trwania: ok 60min

Wykonawcy:

Soliści MACV

Marek Niewiedział, Jan Hutek – oboje, Francesco Spendolini, Robert Michalski – klarnety, Szymon Józefowski, Krystof Lada – fagoty, Mateusz Cendlak, Anna Baran- rogi, Stanisław Smołka – kontrabas.

Niezwykły repertuar przygotowali muzycy orkiestry MACV  grający na instrumentach dętych. W programie koncertu wilanowskiego znalazły obszerne fragmenty opery Don Giovanni w transkrypcji na oktet dęty. Autorem opracowania jest Josef Triebensee (1772-1846), oboista i kompozytor, który jako młody człowiek uczestniczył w premierzeCzarodziejskiego fletu w roku 1791, poznał więc Mozarta i grał pod jego dyrekcją. Muzyk ten dokonał rzeczy niezwykłej, otóż przełożył na zespół instrumentów dętych wybrane kompozycje ze wspomnianej opery.

Takie transkrypcje w wieku XIX nie były niczym nadzwyczajnym, starano się bowiem przybliżać słuchaczom najpiękniejsze fragmenty większych dzieł w sytuacji, w której nie można było pokazać pełnej produkcji scenicznej na przykład ze względów finansowych. Z drugiej strony wszelkie opracowania miały łatwą tendencję do upowszechniania dzieła w różnych środowiskach.

Opracowanie Josefa Triebensee zostało przygotowane na obsadę ośmiu instrumentów: oboju, dwóch klarnetów, dwóch fagotów, dwóch rogów i kontrabasu.   Autor opracował nie tylko epizody instrumentalne ale nade wszystko arie, ansamble i finały. Program koncertu przeniesie zatem słuchaczy w świat opery Don Giovanni ale bez słów czy didaskaliów. Słuchacze mogą skoncentrować swoją  uwagę na wyjątkowości i pięknie samej muzyki Mozarta.

  • Udostępnij
Font Resize
Contrast